Samodzielna nauka języka obcego

Panuje przeświadczenie, iż samodzielne nauczenie się obcego języka jest to kwestia nadzwyczaj karkołomna lub wręcz niemożliwa. Większa część osób mniema, iż jest to zagadnienie tak skomplikowane, że nastręcza uczęszczania na kursy prowadzone przez należycie wykwalifikowanych instruktorów. To przeświadczenie z gruntu fałszywe.

Jeżeli przez chwilę zastanowić się, dojdziemy do wniosku, iż tak naprawdę zawsze gdy uczymy się czegoś, to uczymy się sami. Musimy coś pojąć bądź wyćwiczyć pewną umiejętność i nikt za nas tego nie zrobi. W nauce języka obcego nie da się pójść na skróty. Nauka pod kierownictwem instruktora odróżnia się od nauki samodzielnej wyłącznie tym, iż to instruktor wybiera nam kolejne informacje i umiejętności do opanowania. Czyli jeżeli by samodzielnie mieć pojęcie, czego akurat należy się w danej chwili przyuczyć, instruktor okazałby się zbędnym.

Jest jeszcze jedna rola nauczyciela nauki obcych języków. Poprzez nagany a także pochwały, poprzez system ocen ma on motywować nauczającego się do regularnej pracy.

Włochy

Autor: Julia Maudlin
Źródło: http://www.flickr.com

Takiego elementu w samodzielnej nauce z pewnością nie będzie. Jeśli ktoś potrzebuje zewnętrznej motywacji, by uczyć się języka obcego, rzecz jasna nie będzie mógł nauczyć się go na własną rękę. Bywa i tak, że instruktor zamiast nakłonić zniechęci do nauki obcego języka. Etap kolejny to lekcje lekcje gry na perkusji z native-speakerem, jaki wszakże nie musi być zawodowym instruktorem języka obcego. Obojętnie czy będzie to język niemiecki, arabski czy może język włoski, to do nas należy podjęcie decyzji, czy podejmiemy naukę języka obcego na własną ręką czy będzie dla nas lepszą lekcja w grupie pod okiem nauczyciela.

Pożytki jakie zapewnia ta druga opcja to: sposobność wzajemnej konwersacji pomiędzy uczniami, wzajemnej oceny, motywacji ze strony nauczyciela, obiektywna ocena bieżących rezultatów. W jaki sposób wyszukać sprawdzoną szkołę nauczającą obcych języków w stolicy? Nic trudnego. Starczy wpisać w wyszukiwarkę zdanie: szkoła włoskiego Warszawa, a znajdziemy całe mnóstwo wyników. Sprawdźmy jeszcze opinie pośród forumowiczów lub swych przyjaciół na temat wybranej szkoły i już możemy zabierać się do efektywnej pracy.