Proces wydawniczy ebooka – Promocja ma wielkie znaczenie

Polacy niestety czytają niestety mało książek. Z jakiego powodu? Między innymi przez wzgląd na fakt, że książki, przynajmniej jak na kieszeń zwyczajnego Kowalskiego, są bardzo kosztowne. Wobec tego, proces wydawniczy jest skomplikowany, ponieważ wydawca musi mieć pewność, że docelowo wydanie określonej pozycji będzie dla niego opłacalne i znajdzie ona wielu koneserów na rynku.

książki

Autor: bdamon
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj znakomicie radzi sobie niejedno wydawnictwo naukowe, gdyż tego rodzaju oferowane książki znajdują dla siebie odbiorców nie tylko wśród naukowców, ale również studentów lub uczniów przygotowujących się do egzaminów z określonych przedmiotów. Książki takiego rodzaju są też chętnie kupowane przez osoby, które interesują się określoną tematyką. Wydawnictwa naukowe specjalizują się także w określonych tematykach.

Jednym z najistotniejszych elementów procesu wydawania książki jest jej kosztorys wydawniczy, a więc określenie potencjalnych kosztów związanych z wprowadzeniem pozycji na rynek. Obejmuje on zazwyczaj cenę wydruku książki, która jest zależna głównie od ilości stron lub jakości papieru. Niezbędne jest także zaprojektowanie oryginalnej okładki, a w przypadku wielu książek również ilustracji. W dodatku, duże koszty skorelowane są z promocją książki, szczególnie gdy jest to pierwsze dzieło pisarza, który nie jest znany na rynku. Reklama (kaseton z dibondu) ma duże znaczenie, jako że jedynie w takim przypadku potencjalni klienci dowiedzą się, że książka w ogóle istnieje kompleksowy artykuł o ofercie na ebookred.pl.

strona www

Autor: nkzs
Źródło: http://www.sxc.hu
Kosztorys niekiedy decyduje o tym, czy wydawnictwo finalnie wypuści książkę na rynek. Wiele wydawnictw specjalizuje się w konkretnych pozycjach, chociażby książkach kryminalnych, popularnonaukowych lub fantastycznych, w ten sposób znakomicie wiedzą w jaki sposób dotrzeć do grupy klientów, którzy preferują dany gatunek literacki. Kiedy jest się pisarzem, trzeba zdecydować się na przesłanie swojej propozycji temu wydawnictwu, którego tematyka napisanej książki może naprawdę zainteresować. Nie należy się też spodziewać natychmiastowej odpowiedzi. Niestety, często proces weryfikacji nadesłanych materiałów trwa nawet parę miesięcy. Mały popyt na rynku spowodował również, że sporo wydawnictw zdecydowało się ograniczyć wyłącznie do pisarzy, z którymi już współpracują, bowiem mają oni swoje grono miłośników.