Jakiego rodzaju czynności trzeba wykonać, żeby założyć firmę w Niemczech?

Ostatnio bardzo popularne jest otwieranie firmy na obszarze naszych zachodnich sąsiadów. Relatywnie niewielka różnica w odległości jest zarazem ogromną różnicą, jeśli chodziłoby o sprawy formalne.

Brak konieczności płacenia składek do ZUS i przejrzyste przepisy kuszą coraz liczniejszą grupę przedsiębiorców.
Jeżeli chcemy otworzyć firmę w kraju nad Renem, musimy wcześniej wybrać rodzaj tego typu działalności. Może to być choćby spółka z o.o. (GmBH), spółka osobowa, samozatrudnienie czy samodzielny oddział. Wcześniej trzeba pójść do urzędu ds. gospodarki, zatem das Gewerbeamt. Znajduje się on w ratuszu lub na obszarze urzędu miasta. Należy także zapłacić małą opłatę meldunkową. Jeśli osoba, którą interesuje własna program do rozliczania delegacji w Niemczech jest rzemieślnikiem, zatem np. szewc czy też kowal, musi zalegalizować swój dyplom w Ministerstwie Spaw Zagranicznych i Związku Rzemiosła, a także zarejestrować się w tamtejszej Izbie Rzemieślniczej. Dokładny wykaz zawodów, które uważane są jako zawody rzemieślnicze znajduje się w internecie.
button reklamowy

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Następnym etapem jest wynajęcie siedziby firmy oraz założenie rachunku bankowego. Trzeba także zarejestrować spółkę we właściwych urzędach. Chodzi o urząd skarbowy czy też Izbę Przemysłowo-Handlową.

Dla mieszkańców naszego kraju niezwykle miłą wiadomością będzie to, że podatek od działalności gospodarczej trzeba opłacać dopiero w takiej sytuacji, gdy dochody firmy przewyższą kwotę, która wolna jest od opodatkowania. Chodzi tutaj aż o 24500 euro. Z drugiej jednak strony, trzeba opłacać relatywnie wysokie opłaty na ubezpieczenie zdrowotne.