Kierowca samochodu ciężarowego – zawód kosztowny, jednak opłacalny!

Wiele słyszy się na temat kierowców tirów, którzy to są tak naprawdę wiecznie w drodze, no a ich żony czy też dziewczyny wyczekują ich z mocno zapartym tchem. Ten konkretny zawód nie tylko jednakże kojarzy się z wiecznym „byciem w drodze”, jednak również wraz z sporymi sumami pieniędzy, które to takiego typu kierowca dostaje.

Wybór

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Co jednak należy uczynić, jakie posiadać uprawnienia, czy predyspozycje, aby móc wykonywać takiego typu zawód?
kierowca samochodu ciężarowego

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Jak to się okazuje jest duża różnicą między zwykłym kierowcą, o kierowcą samochodów ciężarowych, czy też tirów. Takiego typu kierowca samochodu ciężarowego, obojętnie tak naprawdę jakiego typu w rzeczywistości jest zmuszony bardzo wiele zadziałać, aby móc kierować tego konkretnego rodzaju pojazdem. Przede wszystkim podstawą jest prawo jazdy (szkoła jazdy w Chełmie szkoła Sigma) kategorii typu C albo też typu C plus E, które to by w rzeczywistości dostać, pierwsze co jesteśmy zmuszeni przejść to absolutną podstawę, czyli standardową kategorię B. Przepisy umożliwiają przyszłym kierowcom tirów rozpocząć swoje szkolenie w tym konkretnym zakresie już w wieku 18 lat, jednak tak młode osoby zazwyczaj przechodzą je dłużej, by móc dostać uprawnienia kierowcy zawodowego. Osoby, które to ukończyły 21 lat, przechodzą szkolenie „przyspieszone”, które trwa 140 godzin. Dobrze jest mieć świadomość, że po przejściu wszystkich wymogów, a także zdobyciu uprawnień, taki kierowca przechodzi co pięć lat szkolenie okresowe, mające na celu podnieść jego wiedzę i kwalifikacje.

Kto jednakże może nadawać się do takiego typu pracy? Ponad wszystko osoby znające bardzo dobrze wszelkie zasady drogowe, a także mające w posiadaniu wiedzę związaną z prowadzonym przez niego pojazdem, jak również odporne na stres oraz posiadające bardzo dobrą koncentrację. Taki kierowca zwykle zarabia od 1800 do nawet powyżej 5,5 tysiące za trzy tygodnie.