Gdzie bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Autor: ell brown

Bezpieczny najem to z pewnością bolączka gospodarzy mieszkań.

Nieodpowiedni wynajmujący mogą spowodować spore straty, nie opłacając czynszu. Jak zabezpieczyć się przed plagą niesfornych mieszkańców?

Uprawnienia najemców chronią przepisy ustawy, dzięki której nie wolno swobodnie uznać ich na ulicę. Jednak najemcy, którzy zalegają z opłatami za media i czynszem to wbrew pozorom nagminny problem. Polacy powszechnie inwestują w wynajmowanie, nabywają zatem apartamenty do wynajęcia w Poznaniu i innych dużych miejscowościach. Jak więc należy zabezpieczyć się przed kłopotami?

Przede wszystkim formalności

Forma umowy pomiędzy najemcą a wynajmującym musi okazać się bardzo precyzyjna. Oprócz ich danych obowiązkowo należy umieścić informacje o zobowiązaniach finansowych stałych i dodatkowych oraz doprecyzować daty przelewów, a także okres obowiązywania umowy.

Jeśli chcesz zdobyć dodatkowe materiały na opisywany temat, to sprawdź proponowane www, które zawierają również dane na to zagadnienie – kliknij zatem tu.

Powinno się też uszczegółowić, w jakich przypadkach umowę można zakończyć i doprecyzować czas wypowiedzenia. Właściciel ma też możność poprosić o dokument potwierdzający pobory. Porządni lokatorzy znają zasady, więc poczują się pewniej, widząc fachowość właściciela mieszkania. Gwarant zabezpieczenia – najem okazjonalny

Zawsze należy rozważać niepowodzenie złotego interesu. W jaki sposób radzić sobie z nieuczciwym najemcą? Od 2010 r. funkcjonuje wynajem okazjonalny. Różnica polega na łatwiejszej procedurze eksmisji. W sytuacji najmu regularnego umowę należy rozwiązać aż po dwóch miesiącach braku opłat za najem. W tym momencie pojawia się nierzadko długotrwała batalia o własne mieszkanie: po jałowych próbach wyegzekwowania należności trzeba pisemnie wystąpić o wyprowadzenie się z mieszkania i przekazać sprawę do sądu. Przymusowa wyprowadzka wszak okazuje się ograniczona znalezieniem mieszkania zastępczego dla lokatorów, a to okazuje się karkołomne.

Najem okazjonalny związany jest z tym, że przyszli lokatorzy muszą parafować oświadczenie o sposobie postępowania egzekucyjnego w formie aktu notarialnego. Zabezpiecza to właściciela przed problemami. Dzięki temu w krytycznej sytuacji przypadek kierowany jest na drogę sądową i z marszu rozpoczyna się procedura eksmisyjna. Mieszkańcy muszą poinformować o adresie, pod którym mogą zamieszkać w razie takiej sytuacji. Procedury trwają zatem dużo szybciej, a szorstka forma dokumentów w pewnym sensie odstrasza nieuczciwych najemców. Oczywiście opłaty notarialne to pokaźny nakład, ale należy to uznać za element inwestycji.

Źródło: Zasypiam.pl