Chętni do działania pracownicy – tajemnica powodzenia firmy

Posiadając własną firmę każdy z nas zmaga się z problemem chęci podwładnych do pracy. Jest to istotna kwestia, ponieważ chętni do pracy pracownicy to efektywniejsze praca a tym samym wyższe zarobki przedsiębiorstwa. Sposób zachęcania do pracy pracowników zależy od wielu czynników zależnych tak samo od władz firmy jak i pracownika.

Program motywacyjny

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com
Tworząc program motywacyjny musimy początkowo zapoznać się z wymaganiami naszych podwładnych. Zadowoleni ludzie w przedsiębiorstwie będą z pewnością lepiej pracować oraz chętniej przychodzić do pracy. Z pomocą przychodzą anonimowe ankiety na przykład na temat warunków pracy w firmie a także pensji. Należy również zbadać co najbardziej motywuje naszych podwładnych do działania. Czy są to dodatkowe premie, urlop czy może przyjazna atmosfera w pracy. Każdy fragment programu powinien być zgodny z panującymi w firmie regulaminami i powinien być utworzony na potrzeby konkretnej firmy. Cóż z tego, że obiecamy podwładnym nagrody za dobrą pracę jeśli nie będziemy mieli funduszy na nie.

Każdy z nas chce być doceniany za prawidłowo wykonaną pracę. Dlatego więc dobrze jest nagradzać pracowników za to, że starali się dla dobra firmy i wykonali swoje zadania. Program motywacyjny powinien brać pod uwagę tego typu wynagrodzenia oraz możliwości awansu pracowników jeśli przez dłuższy okres czasu bardzo dobrze pracują. Praca, w której istniej możliwość awansu z pewnością będzie bardziej interesująca dla potencjalnych pracowników, aniżeli taka, w której przez wiele lat będziemy na tym samym stanowisku. Program motywacyjny musi uwzględniać też szkolenia dla członków firmy oraz konferencje – hotel spa mikołajki podsumowujące działania firmy.

Szkolenie motywacyjne

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Wykwalifikowani pracownicy, chwaleni publicznie za swoją dobrze wykonaną pracę to świetny sposób na zwiększenie efektywności pracy przedsiębiorstwa. Istotnym krokiem po ułożeniu programu motywacyjnego jest przedstawienie go członkom firmy, opisanie misji firmy i wartości, którymi mają kierować się członkowie firmy.

Ważne jest też wyznaczanie małych celów podwładnym, żeby krok po kroku można było dojść do wyznaczonych przez pracodawcę większych celów. Kluczem do powodzenia firmy są wyszkoleni, zmotywowani i zadowoleni pracownicy. Warto jest więc zatroszczyć się o ich potrzeby a także prawidłowo nagradzać za poprawnie wykonaną pracę. Przyniesie to z pewnością efekty w niedługim czasie.