Chciałbyś uzyskać patent na swój znak towarowy? Zorientuj się, jak przeprowadzić rejestrację

Nasze prawa autorskie w Internecie oraz nie tylko mogą chronić znaki towarowe. Nadawane są, jeżeli jedynie wystąpimy ze stosownym podaniem o rejestrację. W jaki sposób trzeba ją przeprowadzić?
Najpierw musimy zdecydować się na znak, jakim chcielibyśmy określać nasze wyroby albo usługi. Znak może mieć zarówno formę grafiki, jak również piosenki czy ustalonego kształtu, który nie będzie mógł być wykorzystywany przez inne zakłady czy firmy.

Prawo patentowe

Autor: Archives New Zealand
Źródło: http://www.flickr.com
Znak zawsze przypisywany jest do rzeczy czy do wskazanego przez nas działania, więc trzeba to dokładnie ustalić w składanym przez nas wniosku, aby otrzymać patent.

Jeśli chcesz przekazać komuś dane na omawiany temat, to wejdź na link i pokaż szczegóły (https://www.traple.pl/obszary-prawa/rozwiazywanie-sporow-sadowych-i-arbitraz/) dotyczące tego problemu – zapewne go wciągną.

Należy także dogłębnie zastanowić się nad potencjalnym użyciem znaku w następnych latach, bowiem nie ma ewentualności dopisania towarów do znaku, który już został zarejestrowany. Więcej na .

Wniosek musimy złożyć we właściwym urzędzie. Robimy to samemu albo z pomocą pełnomocnika, którym jest tzw. rzecznik patentowy. Jeżeli zdecydujemy się na jego usługi, będziemy pewni fachowo sporządzonego wniosku, a przy tym zostanie on od razu oceniony fachowym okiem, jaką ma szansę na zarejestrowanie. Razem ze składaniem podania trzeba uiścić należytą opłatę. Urząd Patentowy ma za zadanie zweryfikować czy nasz znak może otrzymać patent i prowadzi w związku z tym wszechstronne badania. Rzetelnie sprawdza czy były dopełnione wszystkie formalności, a później przegląda wykaz towarów, jakie były wpisane na listę.

Czasami może się okazać, iż dane pozycje trzeba będzie przenieść w inne miejsce, gdyż zostaną inaczej sklasyfikowane przez Urząd. Przeprowadzana jest także tak zwana zdolność rejestracyjna znaku, tzn. Urząd ocenia między innymi czy znak nadaje się do obrotu danymi towarami i czy nie narusza niczyich praw lub dobrych obyczajów.

Jeśli nie pojawią się żadne zastrzeżenia, Urząd wydaje zezwolenie na opatentowanie znaku, pod warunkiem, że będzie uiszczona opłata rejestracyjna oraz opłata za publikację. Czas oczekiwania na decyzję urzędu to nawet 16 miesięcy. Teraz już dowiedziałeś się, jak zarejestrować znak towarowy. Możesz zrobić to jak najszybciej, by nie okazało się, że ktoś już Cię ubiegł i będziesz musiał pomyśleć nad nowym oznakowaniem swoich towarów czy usług.