Z jakiego powodu wskazane jest zatrzymywać dokumentację otrzymywaną od chlebodawcy?

Słuchając ostatnimi czasy serwisów ekonomicznych możemy odnieść wrażenie że wbrew powszechnym sądom żyje się nam coraz lepiej. Rośnie konsumpcja wewnętrzna, a to oznacza że wydajemy więcej. Zarazem mamy względnie małą inflację. Spora część tychże wydatków są to potrzeby wykraczające poza te podstawowe i to bez względu na to czy zarabiamy 3500 brutto czy tyle ile wynosi najniższa krajowa. Z jakiego powodu zatem mamy inne odczucia? Mym zdaniem dlatego że nie przywiązujemy wagi do ekonomicznej edukacji i nie rozumiemy jej reguł czego dowodem może być fakt iż kończy się rok podatkowy więc zaczynamy dopiero teraz interesować się swoimi finansami, na co dzień niestety nie przymocowujemy większej wagi do tego jak spełnia swe obowiązki nasz pracodawca. Większość z nas jest zadowolona że na konto bankowe regularnie wpływa honorarium.

praca

Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Nagminnie nie kierujemy uwagi na to, że winniśmy otrzymywać każdego miesiąca druk RMUA (skąd mam wziąć rmua)- jest to informacja dla pracownika oraz ZUS o opłacanych przez chlebodawcę obowiązkowych składkach emerytalnych oraz zdrowotnych.

Zainteresowany zagadnieniem? Poczytaj o tym znacznie więcej. W tym celu użyj adresu (http://iurico.pl/branze/instytucje-publiczne-i-samorzadowe/), jaki przeniesie Cię na serwis. Zachęcamy!

Każdy z nas jest w stanie wówczas sprawdzić czy odprowadzane są one w słusznej wysokości. Prawdopodobnie większość szefów to porządni ludzie porządnie realizujący swoje obowiązki. Druk RMUA przyda się także w trakcie wizyty u medyka bo jest traktowany jako dokument ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to szczególnie istotne dla ludzi posiadających dzieciaki albowiem posiadanie przez nas ubezpieczenia znaczy, iż nasze dzieci są ubezpieczone. Tłumaczyć nikomu nie musimy jak to jest ważne. Jak wspomniano na początku tego tekstu zbliża się okres składania zeznań skarbowych – nie wiem, ile wynosi najniższa krajowa.

podatek

Autor: Robert F. W. Whitlock
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej poszukiwaną informacją będzie prawdopodobnie wielkość odliczenia od podatku. Informacje takie otrzymać możemy w skarbówce. Tradycjonaliści blankiet PIT wypełnią na papierze, ale Ministerstwo Finansów ośmiela podatników do skorzystania z elektronicznej formy rozliczeń. To względnie proste i nie odróżnia się bardzo od klasycznej metody, tyle że nie musimy wykorzystywać kalkulatora bowiem program przeprowadza za nas tę operację. Starczy w stosowne rubryki wprowadzić informacje od pracodawcy lub pracodawców lub inne podlegające opodatkowaniu dochody – wfirma.pl sp. z o.o..