Transportowanie towarów z Chin. O jakich rzeczach należy pamiętać?

Handel to zajęcie, jakie jest niemal tak stare jak nasza ludzkość. Na początku była to z reguły transakcja bardziej na zasadzie wymiany określonych rzeczy. Jedna strona posiadała coś czego potrzebowała druga i na odwrót. Handel zawsze niewątpliwie wiązał się z konkurencją, natomiast tym bardziej dziś ta konkurencja jest ogromna. Coraz ciężej przebić się z własnym pomysłem na biznes, gdyż rynek jest dość mocno nasycony wszelkimi towarami oraz usługami. Dlatego musimy się w jakiś sposób odznaczać oraz być bardziej atrakcyjnym dla klienta aniżeli konkurencja. Ogromną zaletą dla potencjalnych klientów jest niższa cena. Z tego też powodu wciąż więcej firm decyduje się na import z Chin. Jak przedstawia się taka współpraca oraz jakiego rodzaju formalności należy załatwić?

towar

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy być czujni już podczas negocjowania z dostawcą z Chin oraz dokładnie określić wszystkie szczegóły, włącznie z potrzebną dokumentacją. Trzeba mieć na uwadze to, że musimy dostarczyć komplet dokumentów w oryginałach jeszcze zanim nasz towar zostanie dostarczony do granicy z Polską. Jednak żeby otrzymać komplet dokumentów od strony chińskiej należy zapłacić całą należną sumę. Z tego powodu musimy zdobyć całą sumę. Nawet jeśli chcemy rozbić płatność na raty, to opłacenie całości i tak musi nastąpić w dosyć krótkim czasie. Jeśli w grę wchodzi spedycja kolejowa, tego typu jak zapakować drzwi samochodowe do wysyłki zajmuje mniej więcej dwa tygodnie. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na dokonanie opłat i otrzymanie dokumentów, więc całość powinna być wykonana dosyć sprawnie.

dokumenty przewozowe

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia wszystkiego potrzebujemy konkretnych dokumentów. Ważne aby były one po angielsku. Musimy zdobyć list przewozowy, fakturę na towar. Tutaj ważne jest żeby posiadała ważne informacje takie jak, nazwę zakupionych rzeczy, ilość sztuk, cenę za pojedyncze sztuki towaru, wartość całej dostawy, sposób dostawy, informację dotyczącą tego skąd jest towar, jak też jego wagę netto i brutto. Oprócz tego przyda się również dodatkowy dokument, a mianowicie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Należy bowiem zdawać sobie z tego sprawę, iż niektóre towary dzięki świadectwu pochodzenia mogą mieć obniżone opłaty celne. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do niektórych wytycznych warto skontaktować się z agencją celną. W ten sposób nie będziemy narażeni na niepotrzebne opłaty wynikające z opóźnień. Takie opóźnienia wiążą się bowiem z dodatkowymi kosztami za magazynowanie towarów, które musimy gdzieś ulokować czekając na właściwe dokumenty.