Spadek i co z nim zrobić? – instytucje, profesjonaliści do jakich należy się zwrócić po uzyskaniu spadku.

Spadek niekiedy może być darem niebios, ale może również okazać się przekleństwem dla spadkobiercy, zwłaszcza jeśli ma w sobie długi „hojnego” członka rodziny. Aby uniknąć przykrego zaskoczenia dobrze jest zwrócić się do odpowiednich instytucji w celu weryfikacji wartości nowego nabytku. Spadek możemy przyjąć lub nie. Przed dokonaniem tej czynności warto skorzystać z usług zawodowca takiego jak rzeczoznawca majątkowy. Wawa, jako stolica będzie tego dobrym przykładem.

Pieniądze

Autor: christopher_brown
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym w stolicy poza typowymi trudnościami związanymi ze spadkami pojawia się kolejny – właściciele działek nieprawnie wywłaszczeni przez władze PRL, których potomkowie lub osoby, którym oni przekazali do tego prawa domagają się zwrotu majątków. Po otrzymaniu wiadomości o spadku w pierwszej kolejności należy zorientować się czy działka na której znajduje się budynek nie jest obciążona tego typu zaszłościami historycznymi (w sieci można znaleźć rysy tych działek). Następnie należy zweryfikować czy pomieszczenie nie jest obciążone należnościami, aby to uczynić należy skierować się do sądu z wnioskiem o wykonanie tak zwanego spisu inwentarza (wykonuje to komornik). O przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca ma pół roku (czas liczy sie od chwili, w którym dostał informację o spadku). Spadek można wziąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to, że w przypadku obciążenia długami spadkobierca spłaca je tylko do wysokości wartości otrzymanego spadku (jeśli otrzymaliśmy dom warte 200 tys. złotych i jest ono obciążone długiem w wysokości 250 tys. złotych spłacamy tylko 200 tys. zł).

Ciążący spadek można odrzucić, jednak należy pamiętać, iż w przypadku tego rozwiązania problemu majątek przechodzi na następne pokolenie, z rodziców na synów i córki, którzy to znów mogą majątek przyjąć lub odrzucić. Problem pojawia się w przypadku person, które nie są pełnoletnie, i nie mogą samodzielnie odrzucić spadku (wtedy sąd (prawnik podział majątku po rozwodzie warszawa) opiekuńczy może zadecydować czy przyznać prawo prawnym opiekunom małoletniego do odrzucenia za niego spadku). Warto zaznaczyć, że kredyty spadkodawcy też są dziedziczone, podobnie jak pożyczki i opłaty. Należy pamiętać o wyrejestrowaniu zmarłego ze spółdzielni mieszkaniowej i zamknięciu jego umów z różnymi usługodawcami (firmy najczęściej proszą o wypełnienie wniosku i przesłanie kopii aktu zgonu). Jeśli spadkobierca jest chętny przyjąć spadek to do działania powinien przystąpić on, a w przypadku osób jak rzeczoznawca majątkowy (zobacz to koniecznie na stronie KGDM). Obecnie Warszawa dominuje w przedstawicieli tej profesji.

Biznes

Źródło: flickr.com
Taki człowiek oceni wartość posiadanego majątku. Jest to konieczne zwłaszcza jeśli w część spadku wchodzą wiekowe przedmioty, obrazy lub elementy, których wartości nie jesteśmy pewni. Rzeczoznawca majątkowy powinien być człowiekiem wiarygodnym, najlepiej wziąć kogoś z polecenia lub zwrócić się do renomowanego przedsiębiorstwa zajmującego się taką działalnością (np. KGDM.pl).

Można również wyszukać nazwisko danego rzeczoznawcy w Internecie i sprawdzić krążące wokół niego opinie, jednak w przypadku tej ostatniej metody należy uważać. Warszawa słynie z dużej konkurencji, także na tej płaszczyźnie, może się więc zdarzyć opinia złego konkurenta, szkalująca dobre imię danej osoby. W wypadku dziedziczenia spadku ważna jest też współpraca z bankami, zarówno w zakresie opłacania ewentualnego kredytu, jak i uzyskania możliwości wglądu do konta lub wielu kont (niekiedy utajonych) spadkodawcy. Nad przyjęciem lub odrzuceniem spadku należy dobrze się zastanowić oraz nie działać pochopnie. Należy pamiętać, że na podjęcie decyzji mamy pół roku.