Rozlicz się online, czyli w jaki sposób urzędy skarbowe starają się pomóc członkom społeczeństwa w dopełnieniu niewdzięcznego obowiązku

Do spraw biurokratycznych zdecydowana większość obywateli odnosi się z nieudawaną niechęcią. Taka sytuacja w pewnym stopniu bywa spowodowana tym, że w urzędach miast i gmin załatwiamy coraz więcej formalności i niełatwo wskazać taką sferę człowieczego życia, która nie podlegałaby pod rozporządzenia.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Nadzwyczajną awersją Polacy darzą urzędy skarbowe. Przyczyną tak dużej niechęci staje się z pewnością fakt, że tej właśnie instytucji musimy oddawać część rzetelnie zarobionych funduszy.

Wypełnianie formularzy urzędowych właściwie nigdy nie należy do przyjemności. Po pierwsze, bywa to zajęciem piekielnie nudnym, a po drugie, przeciętny Polak ma sporo kłopotów z wypełnieniem poszczególnych pól. Często zdarza się, że próżno liczyć na wskazówkę urzędnika – takie przeświadczenie pokutuje w u nas od lat, chociaż wydaje się, że władze pomału wpływają na przeobrażenie takiego wizerunku. Świetnym exemplum może być tutaj pomoc w zakresie rozliczania pitów, oferowana przez urzędy.

Ten odnośnik do serwisu etykiety kolorowe samoprzylepne kieruje do niesamowicie ciekawej witryny, która zawiera równie interesujące informacje na omawiany wątek.

Już od ubiegłego roku w centrach handlowych wielkich miast urzędnicy bezpłatnie uzupełniają formularze, rzecz jasna nie na papierze, lecz z wykorzystaniem współczesnych technologii, a takie rozliczenie pit online cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony podatników. Zobacz jakie ulgi możesz zastosować wypełniając PIT – ulgi 2015.

Forma papierowa wspomnianych formularzy bywa używana coraz rzadziej. Specjalnie zaprojektowane aplikacje komputerowe to spore ułatwienie – nie dosyć, że mogą wyłapać wybrane błędy, to jeszcze bez wychodzenia z mieszkania można oddać oddać zeznanie i to za pojedynczym ruchem palca. Na akcji, którą można byłoby zdefiniować rozliczenie pit online, instytucje charytatywne próbują uszczknąć coś dla siebie. W wielu aplikacjach już od razu zamieszczone zostają odpowiednie numery KRS.

obliczenia podatkowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku podatkowym obywatele mogą skorzystać z jeszcze jednego udogodnienia. Na stronie firmowanej przez urząd skarbowy, po zalogowaniu się na swoje konto, jesteśmy w stanie odnaleźć wstępnie uzupełnione zeznanie podatkowe. Trzeba jedynie zweryfikować prawidłowość naniesionych informacji i uzupełnić je np. o przynależne ulgi. Tego rodzaju rozliczenie pit online spotka się z pewnością z dużym zainteresowaniem ze strony pań, które pierwszorzędnie potrafią obsługiwać komputer, lecz brakuje im kurażu i znajomości bazowych przepisów prawa podatkowego.