Planowanie domowego budżetu

Po co mi to planowanie? Przecież i tak wydajemy wszystkie środki, które zarobimy. Nie ma sensu notowanie kosztów, od tego nie przybędzie mi przecież pieniążków. Jednak powinniśmy mieć pojęcie, na co oraz czy na pewno rozsądnie wydajemy nasze pieniążki.
Domowy budżet to porównanie dochodów i wydatków, najczęściej tyczące się każdego miesiąca.

pożyczka pozabankowa feniko

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com
systematyczna obserwacja budżetu pomoże Ci ocenić kondycję finansową Twojej rodziny jak też umożliwi zarządzanie pieniążkami. Budżet możesz prowadzić w notesie, możemy także przygotować prostą tabelkę w Excelu. Układanie budżetu zaczynamy od dokładnego rozpisania wszelkich sztywnych dochodów jak też wydatków.

Zaintrygował Cię prezentowany artykuł? Jeśli tak, to w tekście (https://www.kaleta-dentystyka.pl/poradnik/ile-trwa-leczenie-kanalowe) także przeczytasz coś, co będzie godne Twojej uwagi. Kliknij więc tutaj!

Do dochodów należeć będą Wasze pensje, lecz pamiętaj również o przychodach z dodatkowej pracy oraz zleceń, z lokat bankowych, z wynajmu mieszkania, z praw autorskich. Wydatki to nieskończona liczba pozycji – zadłużenia, opłaty za mieszkanko, media, ubezpieczenia za pojazd, opłaty za żłobek i wszystkie codzienne sumpty – jedzenie, ubrania, przewóz, rozrywka, leki, itp.

Podstawą planowania budżetu będzie uświadomienie sobie struktury kosztów a także podzielenie ich na dwie części – koszty konieczne, takie jak kredyty, należności za media, żywność i te ponadplanowe, takie jak kultura, używki, niektóre ciuchy albo jedzenie. Dokonując takiego podziału, możesz oszacować swoją finansową sytuację a także zaplanować następne kroki.

Koszty muszą być rozpisane dokładnie, lecz niezbyt szczegółowo, bo zrazi Cię liczba pozycji do wypełnienia. Warto przez 3 miesiące szczegółowo notować wszelkie wydatki, aby zbadać na co wydajesz pieniążki. W kryzysowej sytuacji uratować cię może pożyczka pozabankowa Feniko.