Ochraniaj znak towarowy firmy – nie zapomnij o jego zgłoszeniu

Znak towarowy pozwala na odróżnienie produktu czy usługi. Będzie to szalenie istotny czynnik w licznych dziedzinach. Lecz należy pamiętać o powzięciu konkretnych działań, które mają na celu prawną opiekę takiego elementu. W dalszym fragmencie artykułu będą zaprezentowane kluczowe informacje dotyczące rejestracji opisywanego znaku. Okazuje się bowiem, że wcale nie jest to takie proste.

ludzie podcxas spotkania biznesowego

Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Rejestracja znaku towarowego będzie niezwykle ważną czynnością, jaka pozwoli ochronić interesy firmy. Za taki znak uważa się wszelkie wyrazy lub motywy wizualne, jakie zezwalają na rozróżnienie towaru. Upraszczają one życie nie tylko przedsiębiorstwom, lecz w szczególności konsumentom. Pozwalają na budowanie wizerunku i umacnianie swojej pozycji w biznesie – więcej dowiesz się na legalnybiznes.pl.

Zatem tak kluczowe będzie, aby opisywany znak był prawnie (kancelaria adwokacka sieradz) zabezpieczony – tak by nie być wystawionym na nieuczciwą konkurencję. Trzeba wszelako pamiętać, że procedura rejestracji może trochę trwać. W pewnych sytuacjach może przedłużyć się nawet do parunastu miesięcy.

Pierwszym etapem będzie osiągnięcie wiarygodnej i fachowej wiedzy odnośnie opisywanego procesu. Potem nastąpić winno samo przygotowanie symbolu. Musi on być na tyle atrakcyjny, żeby przyciągać uwagę klienta oraz zapaść mu w pamięć na stałe. Następnie należy przygotować spis artykułów bądź usług, których będzie on dotykał. W kolejnym etapie powinno się sprawdzić, czy występuje sposobność jego zgłoszenia – czy na pewno nikt dotychczas się nim nie posługuje.

Potem wypisuje się formularz a także opłaca się obowiązkową zapłatę. Pamiętajmy, że rejestracja znaku towarowego odbywa się poprzez osobiste dostarczenie formularza – bądź też z użyciem Internetu. Można również przesłać formularz listownie. Później po upływie właściwego terminu, znak towarowy zostaje ogłoszony.

Lecz nie świadczy to, że decyzja została podjęta – do tego momentu może upłynąć jeszcze kilkanaście miesięcy. Zauważalne jest zatem, że proces zarejestrowania nie należy do szybkich. Gdyby jednak pojawiły się pewne problemy, warto zasięgnąć porady od instytucji takiej jak rzecznik patentowy.