Nieruchomości użytkowe – trendy w branży

Intensywnie dyskutuje się o kryzysie gospodarczym, ale mimo to nie dostrzega się go na rynku lokali użytkowych. W szczególności w warszawie, najbardziej rozwiniętym biznesowo polskim mieście, gdzie powierzchnie użytkowe nadal sprzedają się prawie natychmiast.

biurowiec

Autor: D+H
Źródło: D+H

Jeżeli chodzi o biura Warszawa ma najwięcej do zaproponowania. Znajdziemy w tym mieście powierzchnię biurową idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. W dodatku w zasadzie wszyscy deweloperzy mają w ofercie dostosowanie powierzchni do indywidualnych potrzeb nabywcy czy wynajmującego. Jeżeli zdecydujemy się na zakup w czasie budowy ubezpieczenie budowy możemy wziąć udział w projektowaniu przeznaczonej dla nas powierzchni. Wtedy mamy gwarancję, że nasze biuro będzie miało dokładnie tyle pokoi ile potrzebujemy i o dokładnie takim przeznaczeniu, jakie zaplanowaliśmy.

Klapy oddymiające

Autor: Firma WIŚNIOWSKI
Źródło: Firma WIŚNIOWSKI

Nim zabierzemy się za wyszukiwanie ofert powinniśmy zdawać sobie sprawę co jest nam potrzebne. Część ludzi pomija ten punkt, co później sprawia, że traci mnóstwo czasu na przeglądanie ofert zupełnie niedostosowanych do własnych potrzeb. Przemyślmy ile potrzebujemy oddzielnych pokoi, czy chcemy w firmie mieć otwartą przestrzeń, czy potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia socjalnego itp. Wszystko to znaczy sporo przy decydowaniu o lokalu. Jeśli wyszukamy w sieci frazę „lokal użytkowy Warszawa” przekonamy się, że na rynku aktualnie królują biura o sporej powierzchni. Mnóstwo wolnej przestrzeni może wspomagać pracę, ale może także być problemem – to jest oczywiście uzależnione od specyfiki działalności firmy.

Przedsiębiorcy nadal decydują się w większości na najem powierzchni biurowej, zdecydowanie rzadziej na kupno. Jest to swego rodzaju asekurowanie się w razie zmian w firmie. Jeśli zatrudniamy coraz większą liczbę pracowników prościej nam będzie wynająć większą przestrzeń niż dokupić na przykład dodatkową część piętra. Identycznie jest w razie redukcji zatrudnienia. Kiedy firma się zmniejsza lepiej jest przeprowadzić się do mniejszego biura niż ponosić koszty pracy w dużym. Jeżeli chodzi o wynajem biur Warszawa zapewnia nam wielki wachlarz wyboru, więc z pewnością znajdziemy tak niewielkie jak i ogromne powierzchnie. Szczególnie, że ciągle budują się nowe biurowce, a deweloperom zależy, by wszystkie powierzchnie były użytkowane. Rynek lokali użytkowych aktualnie ma się dobrze. Zobaczymy tak naprawdę dopiero w końcu roku, czy kryzys ma nań dostrzegalny wpływ.

Źródło: