Dlaczego należy raz na pewien czas brać udział w kursach z zakresu tzw. kompetencji miękkich

Doradcy zawodowi, jak również i kierownicy pozostają zgodni w jednej kwestii, a mianowicie: regularnie odbywane kursy podnoszą umiejętności pracowników, a ich motywacja w pracy znacząco rośnie, co rzecz jasna nie pozostaje bez żadnego znaczenia dla zakładu, w którym są zatrudnieni. Ta zasada dotyczy tak pracowników siedzących za biurkiem, jak i rzemieślników pracujących w halach fabrycznych. Dokształca się zarówno kadra kierownicza, jak i zwyczajni pracownicy.

pracownik

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Uwaga niedoszłych słuchaczy koncentruje się przeważnie na szkoleniach z zakresu umiejętności twardych, więc księgowa biuro podatkowo-księgowe Konin pragnie poznać zasady rozliczania CIT-u w kolejnym roku kalendarzowym, a spawacz poznać w końcu nowe, całkowicie nieznane mu techniki spawania. Natomiast zajęciami z zakresu zarządzania czasem albo radzenia sobie ze stresem zainteresowani bywają bodajże tylko dyrektorzy; syndrom wypalenia zawodowego łączymy najczęściej z zawodem nauczyciela, chociaż de facto każdy może stracić motywację do pracy, szczególnie wtedy, kiedy ta praca jest naprawdę monotonna i przez to nudna lub wymaga nawiązywania ustawicznych kontaktów międzyludzkich.

Dzięki szkoleniom i indywidualnym rozmowom z trenerem można na szczęście w porę uporać się z takim problemem. Aby ustrzec się przed zgubnymi efektami utraty motywacji, a jak również pracoholizmem trzeba uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanych wykładowców i być w stanie zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Poziom motywacji jest uzależniony od wielu rozmaitych czynników. Jeśli w danym przedsiębiorstwie pracownicy otrzymują niskie wynagrodzenie, a z każdym dniem lista obowiązków bez przerwy się wydłuża, to ich motywacja w pracy jest bliska prawie zeru.

praca

Źródło: pixabay
Zresztą podobnie ta kwestia przedstawia się wtedy, kiedy firma lub fabryka ma problemy finansowe czy otrzymuje o dużo mniej zleceń niż w zeszłym roku. Wobec tego pracownicy myślą głównie o zmianie pracodawcy i niekiedy także o uzupełnieniu posiadanych kompetencji. Natomiast na szkoleniach bezrobotna trzydziestolatka może dowiedzieć się, jak szukać pracy, zredagować dokumenty aplikacyjne oraz poznać swoje atuty. Wykładowcy dysponują też niezwykle przydatnymi testami, które okażą się pomocne przy ewentualnym wyborze nowego zawodu.