Czy praca jako księgowy jest opłacalna

Czasy nie są łatwe i bardzo trudno znaleźć pracę. Młodzi ludzie rozpoczynają się rozglądać za zawodem która zagwarantuje zatrudnienie przez najbliższe lata.

Czy zatem tego typu zawodem jest księgowy? W artykule spróbujemy przybliżyć wady i zalety pracy księgowego.

Pieniądze

Autor: hisks
Źródło: http://www.sxc.hu

– Z pewnością dobrze mieć wytrwałość do liczb i po prostu je lubić – pisze pan Adrian, zatrudniony przez biuro rachunkowe wrocław. – Trzeba być bardzo dokładnym i mieć przyzwoite oko do szczegółów. Czasem jeden taki niuans, który nam umknie może kosztować klienta ogromne pieniądze. Na pewno nie można wykonywać nic w pośpiechu ani z założeniem że jakoś się ułoży. Skrupulatność i trzeźwe myślenie to bardzo ważne rzeczy. Niekoniecznie trzeba być absolwentem studiów ekonomicznych, by zacząć pracę jako księgowy, ale jak najbardziej studia takie się przydadzą.

Księgowy może być zatrudniony na różnych stanowiskach. Jego pensja w znacznej mierze zależy od zakresu odpowiedzialności. Marzeniem wielu księgowych jest zostanie biegłym rewidentem albo księgowym w dużej firmie, która ma roczne obroty rzędu milionów. Związane jest to z dużo lepszymi niż średnie zarobkami.

Parę słów o wynagrodzeniu jakich można się spodziewać.

Materiał prezentujący tę sprawę jest niezwykle wnikliwy, jednak warto zbadać to pod innym kątem. My zalecamy to opracowanie (http://mennicapoznanska.com/5-najdrozszych-monet-na-swiecie/).

Nie ma tu dużych stawek i w małym miasteczku księgowy pracujący w niewielkiej firmie może liczyć na pensje około 2000 zł. Im większa firma, tym pensja najczęściej rośnie, ale często kręci się wokół 3200 złotych. Dopiero gdy ma się dodatkowe doświadczenie, specjalizacja w konkretnej branży jak np. kwestie podatków w innych krajach czy inne wpływa pozytywnie na zarobki. Rozmiar miejscowości też ma wpływ. Na przykład lepiej płatne są usługi księgowe we Wrocławiu niż w mniejszych miejscowościach.

Dobrą stroną bycia księgowym jest spokój. Jeśli księgowy troszczy się o swój rozwój i posiada duże doświadczenie to zawsze znajdzie pracę. Dobrze przejrzeć ogłoszenia o pracę – najczęściej jest w nich zaznaczenie, że szukana osoba musi mieć 1,5 lata doświadczenia. Nie pierwszy raz zgadza się to, że sprawdzony ekspert poradzi sobie na rynku nawet w kryzysie.