Czy istnieje prawdopodobieństwo, że e-booki wyprą tradycyjne książki ale przy tym podwyższą pułap czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest dzisiaj najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków zwłaszcza w takich dziedzinach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dołączanych do różnorakich programów komputerowych. Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się niezwykle popularne. Przyczyniło się do tego dużo zalet tej formy książki do których najważniejszą jest mały koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są najczęściej w formacie pdf gwarantującym bezpieczeństwo wiadomosci w nich zawartych, bo takich plików nie da się redagować bez specyficznego programu. Do odczytu tego formatu potrzebny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Wielbiciele lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Tymczasem bezpłatne ebooki to szansa na powrót wielu do czytania. Nieważne czy to beletrystyka, poradniki, czy komiksy. Każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie, a tutaj przykłady – zerknij tu.

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to głównie spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to duża przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak normalny ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie można odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe też czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Dodatkową zaletą czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, bądź przeglądać internet.

Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania równocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym ogromnego problemu i czytelnicy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów.firma EfematicPrzyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 dostrzeżono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy też zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie drukowanej i elektronicznej wersji książki bywa już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczący wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, także naukowych. Aktualnie dostępne są takie jak – literatura historyczna i faktu w formie e-booka.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torby czy kieszeni, a jednocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.