Zwięzły przegląd gatunków utworów muzycznych

Sztuka, jakiej tworzywem jest brzmienie towarzyszy ludzkości w różnorodnych gatunkach od wieków. Trudno jednoznacznie wskazać choć w przybliżeniu datę zaistnienia muzyki. Wiemy jednakże, że już jednostajny śpiew ludzi jaskiniowych były początkową próbą jej stworzenia. Człek pierwotny na pewno śpiewał by przydać sobie otuchy i poprawić nastrój. W epoce Antyku miał miejsce rozkwit muzyki. Przede wszystkim powstały liczne instrumenty strunowe (np. harfa, lira) i dęte drewniane (np. fujarki). Nie brak było również oryginalnych instrumentów jak choćby muszli.

koncert gitarowy

Autor: Gialla Farfalla
Źródło: http://www.flickr.com
Okres Średniowiecza kojarzona jest z zastojem, chociaż panowała wtedy muzyka kościelna. Jednak w Odrodzeniu, zaszedł dalszy rozwój muzyki, tak wokalnej, świeckiej i religijnej. Był to także okres powstania polifonii. W epoce Baroku w Italii narodziła się nowatorska odmiana dramatu śpiewanego, to znaczy opera. Romantyzm i Oświecenie zainicjowały intensywny rozwój muzyki poważnej. Końcówka dziewiętnastego wieku to także gwałtowny rozkwit baletu. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło wiele zmian. Również w muzyce dużo się zmieniło. Można uznać, że muzyka poważna trochę się znudziła. Zaczęto rozliczne eksperymenty. Następstwem tego było zaistnienie innowacyjnego typu muzyki – był nią jazz. Klasycznym instrumentem jazzu została trąbka. Zaistniały także inne gatunki muzyki: hip-hop, pop, techno, rock, metal, heavy metal, blues, disco-polo itp.. Przy okazji zobacz na przykłady instrumentów – świetne instrumenty perkusyjne.

Jednymi z najpopularniejszych kompozytorów światowej sławy są: Ludwig Van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Piotr Czajkowski, Jan Sebastian Bach, Johann Strauss, Fryderyk Chopin.

Dziś z różnego rodzaju muzyką się spotykamy, praktycznie na każdym kroczku. Wdziera się do naszej świadomości przez stacje telewizyjne jak też radiowe.

Jeżeli szukasz tego typu ciekawej informacji, sprawdź pod linkiem (https://operakameralna.pl/), w tym miejscu również z pewnością jest dokładnie to, czego szukasz.

Wszyscy wiemy, iż muzyka działa na nas w sposób uspokajający. Odrywa nas od zgiełku dzisiejszego świata. Choć muzyka jest tak bardzo rozpowszechniona na globie to pełni ona indywidualną rolę w życiu każdego człowieka. Rozmaite preferencje muzyczne mają poszczególni ludzie. Rolą muzyki może być doprowadzenie nas do relaksu jak też kiedy niekiedy wyzwolenie w człowieku zwiększonej energii albo przekazanie konkretnej treści zawierającej się w utworze muzycznym. Tu mały bonus dla prawdziwych fanów muzyki: mikrofony oraz akcesoria.