Zawiłości w przepisach księgowych, o których trzeba pamiętać prowadząc własną firmę

Gdy zapada decyzja o otwarciu własnej działalności gospodarczej, musimy mieć choćby elementarną świadomość o świecie księgowo-rachunkowym. Oczywiście poszukanie księgowej lub zlecenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu są są na pewno dobrymi pomysłami, ale aby nie konsultować każdej jednej decyzji przez telefon oraz aby nie popełnić głupiego błędu, zaleca się powierzyć sprawy rachunkowe, kadrowe, księgowe i podatkowe renomowanej firmie z branży finansowej.

Dokumenty leżące na stole

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy w naszej firmie mamy pracowników, jako pracodawcy musimy co miesiąc sporządzić naszym podwładnym taki druk, jaki potwierdza, że są ubezpieczeni. Jeszcze parę lat temu takim dokumentem była legitymacja ubezpieczeniowa, ale ZUS je unieważnił. Służyły one również do okazania ich w celu potwierdzenia wysokości zarobków i ustalenia na ich podstawie wymiaru wysokości świadczeń zusowskich.

Legitymacja ubezpieczeniowa, zawierająca odpowiednie adnotacje, mogła być takim dokumentem, chociaż nie każdy ją trzyma. Drugą ważną kwestią przy prowadzeniu przedsiębiorstwa jest amortyzacja środka trwałego albo jego umorzenie (). Znaczna część kupionych produktów najzwyczajniej w świecie się zużywa i traci na wartości.

Masz ochotę zaznajomić się z nowymi ciekawymi wpisami na ten sam temat? Żaden problem. Najedź na hiperłącze do wpisu i czytaj do woli.

Trzeba później wykazać ten spadek wartości w bilansach rozrachunkowych. Żeby zrobić to właściwie, rachunkowość wykorzystuje sposób nazywany amortyzacją środków trwałych. Amortyzacja jest to wartość włączana w koszty w danym okresie rozliczeniowym. Umorzenie jest skumulowaną wartością amortyzacji, korygującą wartość środków trwałych wykazywanych w bilansie całorocznym biznesu z ich wartości brutto do netto. Czasami wychodzi z tego dość wysoka kwota zmniejszająca podatek. Należy koniecznie pamiętać, by nie sprzedawać środków trwałych podczas zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej a także o tym, że amortyzacja środka trwałego to najczęściej kwestia kilku lat. Dla każdego przedsiębiorcy i jego pracownikówistotna jest także sprawa przychodów, które są zwolnione z opodatkowania i zagadnienie, którym jest kwota zmniejszająca podatek (). W roku 2015 wynosiła ona 556,02 złotych.

Godny zaufania doradca podatkowy na pewno nie tylko poprowadzi naszą książkę przychodów i rozchodów doradzi w zagadnieniach związanych z naszą firmą, jej pracownikami, zakupami sprzętu na firmę oraz fakturami.