Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w chałupie, umila życie a również daje wesołość swym pogodnym brzmieniem.

Muzyka góralska posiada wiele wspólnych cech z muzyką innych rejonów Polski. Jej twórcy są nieznani i powstaje spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych potrzeb i instynktów twórców oraz wykonawców. Mówi ona o tym co góralom bliskie – o umiłowanych Tatrach, historiach harnasiów i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z śmiesznych piosenek. Nie może braknąć w niej motywów miłosnych, czy przekomarzań się chłopca z dziewczyną.

wokalistka

Autor: Crosa
Źródło: http://www.flickr.com
Sam Jan Paweł II umiłował sobie wspaniały śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, aby chodzić po górskich drogach, również także aby nacieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka uważana jest za nieśmiertelny fragment tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych ale w oryginalnej postaci „ze słuchu”. Zdarza się, że w pobliskich wioskach te same melodie i piosenki gra się i śpiewa trochę inaczej.

Piękna muzyka górali do dzisiaj asystuje góralom w domostwie, w karczmie, umila życie a również daje radość swym wesołym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich możemy zobaczyć na przeglądach, a także w karczmach i wybranych domach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano także zespół 3 gęśli i basów, lecz stwierdzono ciche brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, dlatego odrzucono ten skład. Czasem podczas występów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przede wszystkim na weselach możemy spotkać zespoły góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. To – akcesoria mikrofonowe – też się może przydać.

Znacznie częściej spotyka się połączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową.

Jeżeli uważasz, że podane informacje są cenne, to odsyłam do www (https://www.krainazabawek24.pl/category/klocki-drewniane) – w tamtym miejscu także są podobne dane, które warto poznać.

Najbardziej znanymi zespołami, które wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Nie raz składy kapel bywają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują takie akcesoria: sprzęt oświetleniowy na scenę), w których grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale także grywają charakterystyczne melodie. Od najwcześniejszych lat uczą się folkloru góralskiego. W skład kapeli góralskiej zaliczają się czterej muzykanci. Najwyżej ceniony jest prymista, który gra muzykę prowadzącą. Od prymisty i jego odrębności muzycznej, zależy charakter całej kapeli. On głównie dobiera zestaw „muzyki”. Poza tym, w dawniejszej gwarze góralskiej „muzyka” (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.