W jakim momencie i na jakich zasadach należy korzystać z oferty komornika? O jakich sprawach pamiętać w tego rodzaju sytuacji?

Niewiele osób wie, ale wierzyciele mają spore możliwości w zakresie wyboru komornika, który na ich wniosek dokona egzekucji z majątku dłużnika. W sumie są w stanie wybrać dowolnego komornika w Polsce, natomiast wyjątki od tej zasady zdarzają się dość rzadko. Wiadomo jednakowoż, że zdecydowanie się na komornika z odległego miasta może się okazać nieopłacalne oraz niepraktyczne.

komornik

W tym sensie najlepiej wynająć komornika we własnym miejscu zamieszkania, przykładowo jak mieszkamy w stolicy Dolnego Śląska, to z pewnością wrocławscy komornicy będą dla nas najbardziej odpowiednim wyborem. Wierzyciel ma co do zasady prawo (adwokat wrocław prawo cywilne) do wyboru dowolnego komornika, który funkcjonuje na terytorium naszego kraju. Trzeba pamiętać, iż wierzyciel, który wybiera komornika, powinien złożyć wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji oświadczenie na piśmie, iż korzysta z prawa wyboru komornika.

Komornik, jaki jest wybrany przez wierzyciela nie powinien odmawiać przyjęcia wniosku o rozpoczęcie egzekucji, dokonania zabezpieczenia czy podjęcia kolejnych czynności, jakie wchodzą w skład jego określonych zadań. Przed dokonaniem wyboru komornika z innej miejscowości powinniśmy pomyśleć, czy będzie to rzeczywiście opłacalne. Jak komornik albo pracownicy jego kancelarii będą musieli jeździć poza swój rewir, to należy za to dodatkowo zapłacić.

Istnieje zasada, iż w razie podejmowania przez komornika wybranego przez wierzyciela czynności poza swoim obszarem komorniczym, to wierzyciela obciążają mające związek z tym wydatki. Mowa tu o dietach, jakie przysługują osobie zatrudnionej w kancelarii komornika i uczestniczących w tych czynnościach, koszty przyjazdów oraz noclegów komornika.

Tak więc wydatki te będą obciążać wierzyciela i to niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od opłat sądowych. Ponadto nie zalicza się ich do kosztów egzekucji, które będą obciążać dłużnika. Oznacza więc to, że nie powinniśmy ich ściągać od dłużnika. Wierzyciel nie posiada jednakże prawa wyboru komornika, gdy ma w planach prowadzić egzekucję z nieruchomości. Sprawdź więcej, sprawdź ofertę…

komornik sądowy

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com

Takiego typu egzekucję może prowadzić jedynie komornik, w którego rewirze znajduje się nieruchomość. To sprawia, że sytuacja ta nie jest tak oczywista i jak chcemy najlepiej to zrozumieć, to musimy lepiej poznać tą tematykę. W takiej sytuacji na pewno nie będziemy mieć z tym trudności.