Szkolenie z księgowości

Skuteczny księgowy w każdej firmie jest osobą bezcenną, cały czas niezwykle zorientowany, doskonale poradzi sobie z najbardziej zawiłym przepisem podatkowym a także znajdzie ulgę tam, gdzie jest taka możliwość. Wśród bardzo wielu, praw, rozporządzeń i ulg niezwykle łatwo jest się zagubić świeżo upieczonemu właścicielowi firmy.

Podatki i składki czyli co spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody uzyskiwane od osób fizycznych. Co ciekawe nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – ani w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na właścicielach firm spoczywa obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy i składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Faktury VAT – kto się myli cierpi dwa razy.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna rzecz, o której właściciele firm muszą pamiętać. Pomylić się w nim nietrudno – błąd poprawić już trudniej, bo będziemy potrzebowali do tego następnego dokumentu rachunkowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach wspomnieliśmy, aby miały moc korygującą muszą zostać podpisane przez obydwie strony. Tylko pod tym warunkiem, dokument będzie ważny.

Na koniec tego krótkiego przeglądu zasad księgowania kilka słów o wysokości opłat urzędowych. Końcową sprawą z punktu widzenia rachunkowości jest sprawa opłat urzędowych. Napisać o nich warto gdyż popełnienie błędu w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje możliwość uregulowania należności za pracę organu administracji publicznej przez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Wysokość opłat można zweryfikować w każdym urzędzie miejskim lub skorzystać z ustawy z 2006r.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi wszystkim, szczególnie przedsiębiorcom. zanim założymy swój własny biznes (kredyty frankowe kancelaria) warto zorientować się jakie obowiązki będą na nas ciążyły. Nie znaczy to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od rachunkowości, ale w takim przypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego w swojej firmie gdyż niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.