Planszówki, w których walczysz z wiecznym przeciwnikiem – brakiem jedzenia

Wpadniemy dziś do Francji, która ledwie co zaprzestali borykać się z okrutną epidemią, jaka zgarnęła solidne żniwo wśród ludności, aby później popłynąć do kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie w ogrodach cesarza żyje niebywale żarłoczna panda.

Na końcu rozbijemy się na niezamieszkanej wyspie.
George Sand

Autor: Fotografien: A. Klich, R. Schweier, J. Rillich
Źródło: http://www.flickr.com
Czytająca kobieta

Autor: Mauricio Apablaza
Źródło: http://www.flickr.com
Agricola gra planszowa, która na pierwszy rzut oka wydaje się być trywialną zabawą, w jakiej chodzi jedynie o powiększanie ilości osób w naszej rodzinie jest przy głębszym poznaniu przepełnioną emocjami grą strategiczną. Zwyciężczyni 10 prestiżowych tytułów przenosi nas do roku 1670, dosłownie kilka lat minęło od ostatnich ofiar dżumy na terenie Francji. Królestwo wraca do życia, najwyższa pora przywrócić dawne piękno kraju Franków. Każdy z graczy zaopiekuje się jedną rodzinę, jakiej pomoże przetrwać trudne czasy wszędobylskiej nędzy i głodu.

Jeśli znajdziesz w tym tekście coś wartościowego dla Ciebie, to szybko zbadaj koniecznie również tamto źródło (https://statkiempotrawie.com/) – w nim też przeczytasz dużo interesujących informacji.

Gra wymaga od uczestnika prognozowania biegu wydarzeń. Choć nikt nie przegra odpadając z gry to zgromadzenie punktów nie przychodzi łatwo, gdyż członków powiększającej się familii trzeba nakarmić.

Kompletnie inaczej dzieje się na japońskich wyspach, gdzie panuje dostatek – przynajmniej na dworze cesarza. Władca Japoni otrzymał od chińskiego monarchy nadzwyczajny prezent, żeby uczcić pozytywnie zakończoną długą serię sporów. Zgadza się, tym prezentem jest przeuroczy miś panda – bohater gry takenoko. Cesarz rzecz jasna nie posiada czasu, żeby opiekować się małą pandę, toteż opiekę nad maleństwem powierza swoim sługom – czyli graczom. Naszym zadaniem jest uprawa pędów bambusa, który wyrasta w trzech różnych kolorach w ogrodzie cesarskim. Ten kto zgromadzi największą liczbę punktów wygrywa. Gra nie jest trudna, ale daje mnóstwo frajdy, dlatego dedykowana jest rodzinom.
Robinson Crusoe gra, ta przenosi nas z cudownych ogrodów na brzeg bezludnej wyspy. Gracze tak jak legendarny bohater obudzą się na skrawku lądu gdzieś po środku oceanu Spokojnego obok rozbitego statku. Waszym zadaniem jest przeżyć. Pierwsze co musicie zrobić to rozpalić ognisko, aby wezwać pomoc, potem trzeba już tylko walczyć o życie. To od jakości waszej współpracy będzie zależało jak długo przetrwacie.

Gra gwarantuje mnóstwo radości, gdyż stawia przed graczami co raz to trudniejsze wyzwania.
Każda gra porusza ten sam problem, który od zarania utrudniał człowiekowi żywot, aby przeżyć, żyć oraz się rozwijać należy zadbać o coś do jedzenia. Każda ukazuje ten problem w innym kontekście, lecz przy każdej można bawić się dobrze.