Jakim sposobem należycie przeczytać oznaczenie na oponach

Wszelka opona jest prawidłowo oznaczona, bez względu na to czy mówimy o oponach do wozu, motocyklowych czy innych. Oznaczenie opon nie jest zwyczajnym, nie istotnym znakiem lub symbolem, wręcz przeciwnie ma ono nadzwyczaj ważne znaczenie. Oznaczenie opon pozwala nam stwierdzić charakterystykę opony – wysokość boku, wielkość, model konstrukcji i średnicę, ponadto oznaczenie opon podaje informacje o prędkości oraz indeksie nośności.

opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
W jaki sposób więc poprawnie odczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry mieszczące się na oponie symbolizują szerokość opony. Potem znajdziemy wiadomości mówiące o jej profilu, czyli szerokości oraz wysokości boku opony. Wskazane jest pomnieć, że niższy bok opony (opony do jeep cherokee) zapewnia lepsze kierowanie samochodu na zakrętach. Później zdołamy odnaleźć informację na temat wewnętrznej konstrukcji opony. () Obecnie coraz więcej opon ma konstrukcję radialną, jaka symbolizowana jest literką R. Za wiadomością o konstrukcji opony odnajdziemy wysokość felgi, inaczej wewnętrzną średnicę opony.

Wskazane jest pomnieć, że średnica opony zawsze jest symbolizowana w calach. Na oponach odszukamy też indeks nośności, jaki znamionuje optymalne obciążenie, jakie zdoła przenieść opona napełniona do maksymalnego stanu ciśnienia. Na końcu opony mieści się również indeks prędkości, jaki zdoła mieć wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Każdej literze odpowiada rzeczowa wartość. Na oponach odszukamy też wiadomości dotyczące produkcji i kod UTQG, jednak kod ten mieści się tylko na oponach osobowych. Nie posiadają go opony 4×4 bądź opony terenowe.

Kupując opony zimowe, odszukamy tam oznaczenia pospolite dla tego typu opon, na przykład M+S lub 3PMSF. Bez względu na to czy kupujemy opony kormoran, opony Michelin lub opony 4×4, na każdej oponie odnajdziemy tego typu oznaczenia. Warto zwracać na nie uwagę w czasie wyboru a także zakupu opon do naszego wozu.