Dzieje najpopularniejszych instrumentów dętych

Wiele instrumentów, w szczególności z kategorii instrumentów dętych miało swoją historię związaną z armią bądź rycerstwem. Używano ich do ostrzegania przed wrogiem, przywabiania bądź płoszenia zwierza, świętowania zwycięstwa bądź przeżywania porażki.

Gra na saksofonie

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Potem ich rola zmieniła się i po różnych przeróbkach stawały się elementami składowymi orkiestry bądź zespołów muzycznych. Bardzo znanym przykładem takiej przemiany są trąbki.

Pierwotne trąbki (możesz wybrać i zamówić online: saksony – instrumenty dęte), pochodzące od starodawnych instrumentów blaszanych, z wyglądu bardziej przypominały współczesny róg, gdyż nie miały zaworów w związku z tym miewały mocno ograniczone możliwości melodyczne. Nadawały się jedynie do odgrywania fanfar. W międzyczasie modyfikowano je powolutku, aż z początkiem XIXw. trąbki otrzymały ostatecznie kształt taki jak współcześnie. Jednak obecnie nie jest to instrument o większych możliwościach akustycznych. Bywają raczej dodatkiem w orkiestrach, rzadziej w zespołach muzycznych.

Suzafony to aerofony blaszane. Są to nieco zmodyfikowane helikony o bardzo dużej czarze głosowej, która z tego właśnie powodu znajduje się nad głową grającego. Z powodu tej właśnie dużej czaszy, w orkiestrze dętej, gdzie zwykle są używane suzafony, są one nazywane słonecznikami. Pierwotne suzafony zostały stworzone w końcu XIXw. Poza szerokim zastosowaniem w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się też w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w muzyce jazzowej. Tenorhorny zaś to zmodyfikowane buglehorny, które pojawiły się we Francji tak samo w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy.

Jeśli jesteś zdania, że odnajdziesz ciekawe treści w internecie, to przejdź do opisywanego problemu i kliknij w odnośnik mieszczący się tutaj.

Tak jak poprzedni instrument, tenorhorny również zakończone są sporej wielkości otworem, ale nie musi być umiejscowiony aż nad głową trzymającego. Pozostałe części instrumentu stanowią ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentyle wraz z krąglikami strojeniowymi dla każdego osobno, krąglik strojeniowy główny, miejsce na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były stosowane już w pruskiej kawalerii na początku XIXw. Najmniej popularne są saksony, dla których ciężko jest wyszukać jakąkolwiek informacje, zarówno w Internecie, jak i w branżowych periodykach.

Kupisz u nas te i mnóstwo innych ofert instrumentów – tenorhorny – instrumenty dęte