Czy to dobry pomysł założyć firmę? O czym nie zapominać? A może działalność w innym kraju, na przykład w Niemczech?

Praca jest czymś przed czym ciężko uciec, gdyż jest ona potrzebna, by realizować swoje różnorakie plany na życie. Zapewnia pieniądze, co znaczy, iż możemy kupować różnorakie rzeczy, realizować swoje zainteresowania, zwiedzać świat.

perspektywa - firma

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com
Długo moglibyśmy tak wymieniać. Pewne osoby jednak mają dość pracy na etacie, więc dość poważnie myślą o tym, by przejść “na swoje”, co znaczy, iż pragną otworzyć własną firmę. Czy to właściwy pomysł?
To na pewno większa wolność, gdyż nie mamy szefa. Niekiedy to jednak wyłącznie wolność w teorii, bo jak na etacie mieliśmy szefa i swoje powinności, tak we własnej firmie wszystko nam się zwielokrotnia. Mamy wielu klientów, których trzeba obsługiwać, a tak naprawdę są różne osoby, tak więc raz będzie lepiej, a w innym czasie spotkamy się z tak zwanym “trudnym” klientem. Inna sprawa to opłaty. Na etacie mieliśmy wypłatę, a różne składki to była sprawa pracodawcy – wiedzieliśmy, że określona kwota jest przeznaczona na emeryturę, ubezpieczenie (kliknij tutaj ubezpieczenie oc najemcy) i podatki, ale jakoś nie myśleliśmy za bardzo o tym, ponieważ byliśmy na to przygotowani.
Jak mamy działalność co miesiąc musimy zapłacić dużo pieniędzy do kasy państwa, więc trzeba sobie powiedzieć, czy jesteśmy na to przygotowani. Jeśli już jednak mamy w planach założyć firmę, mamy taką pewność, to może lepsza będzie działalność w Niemczech. Ten kraj ma ułożony i czytelny system podatkowy, tak więc z góry jest wiadome, ile zapłacimy oraz czy nam się to opłaca.

Niemcy są krajem rozwiniętym, przez wiele lat wszystko się doskonale ugruntowało, wszystko działa tu jak w przysłowiowej niemieckiej maszynie – jest porządnie, są zasady, a prowadzenie działalności gospodarczej jest o wiele łatwiejsze niż w Polsce. Dobrze o tym pomyśleć, jak będziemy zdecydowani zakładać firmę.