Czy opłaca się korzystać z leasingu? Dlaczego tak dużo ludzi z tego korzysta? Jakie są największe zalety?

Leasing samochodowy to z pewnością jedna z najpopularniejszych form finansowania pojazdu firmy. Należy powiedzieć, że w ostatnich latach ponad siedemdziesiąt procent właścicieli firm pozyskało własny pojazd w taki właśnie sposób. Można to porównać do sytuacji, iż tylko co dziesiąty właściciel firmy zakupił auto służbowe za sprawą zaciągniętego kredytu. To też pokazuje, jak leasing jest popularny.

Auto

Autor: jeremyg3030
Źródło: http://www.flickr.com
Czym w ogóle jest leasing? W naszym prawie to jest umowa nazwana, czyli płatne używanie przedmiotu leasingu poprzez leasingobiorcę. Musi się to odbywać w określonym czasie oraz na określonych warunkach. W zdefiniowanym przypadku przedmiotem może być każdy typ samochodu, przykładowo leasing mercedes, auto części do autobusów setra osobowe, ciężarowe czy dostawcze. Leasingobiorcą jest osoba prywatna czy też przedsiębiorca.

Sprawdź też: premium-leasing.pl

Takie usługi leasingu świadczy często wyspecjalizowana w tym temacie firma, która w umowie jest określana jako leasingodawca. Jeśli chodzi o leasing, to możemy wyróżnić dwie jego formy, czyli operacyjny oraz finansowy. Tak właściwie różnią się one kwestiami podatkowymi. W leasingu operacyjnym samochód to część majątku leasingodawcy, jaki jest w stanie przeprowadzać odpisy amortyzacyjne. W finansowym natomiast przypisuje się go do majątku leasingobiorcy. W ten sposób więc przedsiębiorca w inny sposób musi rozliczyć koszty uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o leasing finansowy można zaliczyć do nich tak zwane odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od raty leasingowej, tymczasem w operacyjnym, opłatę początkową oraz całość comiesięcznej wpłaty.

Tak samo różne przedsiębiorstwa mogą ustalać inaczej warunki spłaty leasingu, z tego też powodu najbardziej opłacalny jest leasing 0%. Dosyć ważną różnicą, która najczęściej ma decydujący wpływ na wybór leasingu operacyjnego jest odmienny sposób naliczania podatku VAT. Leasing finansowy natomiast zmusza na do opłacenia VAT w całości, najczęściej podczas pierwszej płatności, zaś operacyjny z każdą kolejną ratą. Tak więc należy o takich rzeczach pamiętać, kiedy zastanawiamy się nad leasingiem. Dobrze jest bowiem skorzystać z leasing premium niż próbować szukać innych rozwiązań. Decyzja należy do tego kto jest zainteresowany tym tematem. Jedno trzeba powiedzieć, jeżeli chodzi o leasing, to nie trzeba posiadać w momencie odbierania auta całej potrzebnej kwoty, którą normalnie musielibyśmy zapłacić. I to jest z pewnością duży plus.

Źródło –