Czy język łaciński jest dobry jako kolejny?

Znasz dobrze angielski, ale chcesz mówić w jeszcze jednym języku? Marzysz o takim egzotycznym wyzwaniu czy preferujesz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór jest ogromny, gdyż języków jest bardzo wiele, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz zwrócić uwagę na siłę kraju (gospodarka, polityka), jak i patrzeć przez pryzmat zainteresowań. Ciągnie Cię do jakiegoś kraju, lubisz tamtą kulturę czy geografię, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: pasję czy rozsądek? Można rozpocząć naukę języka łacińskiego, choć to język martwy, ale dostępne są słowniki i podręczniki, lecz czy warto się uczyć języka, którego nikt już nie używa?

książka

Źródło: www.morguefile.com

Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, niekoniecznie się wykluczają, można przecież fascynować się danym krajem i uczyć się danego języka, myśląc o lepszych zarobkach. Takie możliwości zapewnia z pewnością język koreański (koreański dla ambitnych). Nie jest tak popularny, jak na przykład chiński czy japoński, lecz daje ciekawe możliwości. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z pracownikami z tego kraju wystarcza angielski, lecz możemy zyskać więcej, posługując się ich ojczystym językiem. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliżej? Nie warto sięgać jednak po języki z naszej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz spróbujmy czegoś trudniejszego. Litwa, choć bliska Polsce, ma zupełnie inny język.

Można przyznać, że język litewski (język Litwinów) jest jednym z najbardziej trudnych na świecie. W tym zestawieniu, z krajów europejskich zdecydowanie może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Język litewski załapuje się do grupy języków wschodniobałtyckich. W naszym kraju znajdziemy materiały pomocnicze i słowniki do nauki języka litewskiego. Dobrze też, z racji niedużej odległości jeździć tam i szkolić swoje możliwości językowe w prawdziwych sytuacjach. Nieco niedocenianym językiem jest język macedoński. Warto go poznać , choćby mając na uwadze bogatą historię tego kraju. Nauka – egzamin ósmoklasisty nauka języka macedońskiego i pomoce dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są imponujące, lecz warto podjąć trud.