Rozmowa rekrutacyjna jako pewna odmiana autoprezentacji

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną znamionuje, że nasze CV i list motywacyjny zaintrygowały ewentualnego pracodawcę. Rozmowa rekrutacyjna to miarodajna odmiana autoprezentacji, toteż warto się do tego przygotować.

Poprzez osobiste zachowanie podczas naboru okazujemy, jak radzimy sobie w stresie, czy jesteśmy przychylni i towarzyscy. Rekrutację ma prawo realizować osoba z wydziału personalnego, czy też potencjalny bezpośredni kierownik. W mniejszej firmie może to być nawet sam dyrektor. Odzienie zaświadcza o człowieku. Jeśli na rozmowę kwalifikacyjną ubierzesz granatowy garnitur, albo garsonkę z przed lat, możesz być potraktowany jak ktoś, kto nie wyrósł nadal ze szkolnych lat i nie jest gotowy do podjęcia pracy. Psychologowie podkreślają, że w stosunkach międzyludzkich, również w trakcie naborów, liczy się początkowe wrażenie, a ubranie jest właśnie składnikiem wywierania wrażenia. Rozmowa rekrutacyjna wymaga, aby wyglądać schludnie, natomiast nie powinno się rezygnować z drobnych, znamiennych dla siebie składników – porównaj

pracownik nie bojący się wyzwań podczas pierwszej pracy

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Bransoleta z zagranicznej podróży, czy też oryginalne klipsy potrafią uczynić, że zostaniesz lepiej zapamiętany, mogą być również (link do strony) pretekstem do rozmowy o predyspozycji rozmówcy, a to stale działa na korzyść. W toku rekrutacji nie umniejszaj pytania o pozazawodowe zamiłowania. One pokazują, czy kandydat jest ciekawym człowiekiem, czy jest twórczy, czy swobodnie nawiązuje znajomości, czy nie boi się wyzwań.Student, lub absolwent nie ma jeszcze wielkiego doświadczenia zawodowego, głównie kiedy ma to być pierwsza praca. Rozmowa kwalifikacyjna to możliwość do lepszego poznania pretendenta. Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu przyciąga za sobą zdobycie informacji z obszaru umiejętności międzyludzkich, również (strona www) autoprezentacji aspiranta.

Powiązane artykuły –

Jest to również okazja do poznania wyczekiwań pieniężnych pretendenta, także pułapu motywowań do rozwoju. Nawet najlepiej stworzone CV i list motywacyjny nie zastąpią szczerego kontaktu i zrozumienia typy aspiranta. Toteż tak ważne jest jak najlepsze przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego.