Przyjście na świat brzdąca to najpiękniejszy moment i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał cały rok.
Każda matka potwierdzi, że pierwszy rok brzdąca jest niezwykle ważny.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności.

Prezentowany artykuł jest niezwykle ciekawy? Jeżeli także takie jest Twoje zdanie, to kliknij na pełny wpis, który ma nie mniej cenne informacje.

I nie chodzi tylko o mleko lub pilnowanie, ale o budowanie się pięknej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swym maleństwie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne jest to, by wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, duży wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego dziecka. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie może być też niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało która kobieta teraz zarabia najmniejszą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez kłopotu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dziś można także liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych programów.