Przyjście na świat brzdąca to najpiękniejszy moment i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał cały rok.
Każda matka potwierdzi, że pierwszy rok brzdąca jest niezwykle ważny.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi tylko o mleko lub pilnowanie, ale o budowanie się pięknej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swym maleństwie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne jest to, by wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, duży wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego dziecka. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie może być też niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł.

Jeśli po zapoznaniu się z tym tekstem myślisz, że warto jest bardziej poznać to zagadnienie, to dodatkowo zerknij tutaj szkolenia miękkie.

Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało która kobieta teraz zarabia najmniejszą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez kłopotu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dziś można także liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych programów.