Jakie koszty ponosi każda firma? O których powinniśmy pamiętać? Od jakich kwestii są zależne koszty stałe?

Pomysł na własny biznes to jeszcze nie całość projektu, gdyż bardzo ważne jest także jego wykonanie oraz zrobienie dosyć dokładnej analizy, jaka umożliwia na ocenę zysków oraz kosztów.

Pieniądze

Autor: Francisco Gonzalez
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym celem prowadzenia własnej firmy jest zdobywanie zysku. Takim zyskiem określamy dodatnią różnicę pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania. Jak jest ona ujemna to mówimy, iż mamy stratę. Zysk netto jest tą częścią brutto, jaka pozwala nam rozwijać naszą firmę, a również zaspokajać potrzeby własne. Konieczne są różnorodne narzędzia, jak kalkulator odsetek podatkowych (ktos zna może dobry kalkulator odsetek podatkowych). Nim jednak osiągniemy wymierne zyski powinniśmy ponieść koszty. Tak więc nasza analiza finansowa potrzebuje, żeby zdefiniować wielkość różnych rodzajów kosztów, takiego typu jak koszty bezpośrednie.

Koszty możemy podzielić na stałe. To koszty, które ponosimy bez względu na wielkość produkcji, na przykład będzie to czynsz dzierżawny, ubezpieczenia i wynagrodzenia. Jednocześnie warto pamiętać, że stałe koszty nie mają charakteru bezwzględnego. To oznacza, że jak przykładowo będziemy mieli zbyt na nasze produkty, to zwiększmy produkcję, a to może powodować konieczność zakupu nowych maszyn lub zwiększenia zatrudnienia. Kolejnym typem są zmienne koszty. Są to koszty, jak sama nazwa wskazuje, które ulegają zmianie razem ze zmianami wielkości produkcji. Do nich zaliczamy na przykład koszt surowca czy półfabrykatów. Ostatni typ to koszty quasizmienne, czyli koszty częściowo stałe – taką część dodać powinniśmy do kosztów stałych, oraz częściowo zmienne (tego typu dodajemy do zmiennych kosztów). Tymi kosztami będzie przykładowo wynagrodzenie w systemie akordowym.

Jak więc widzimy, tak przedstawiają się koszty, które są konieczne, jak prowadzimy własną firmę. Nie zapominajmy jednak, że własna działalność to wiele różnorodnych czynności, o jakich niezbędnie należy pamiętać. Jak np. pojawia się rozliczenie podatkowe, to powinniśmy wiedzieć jaki pit wypełnić, aby dobrze się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. To niezwykle istotne i dużo osób w takiej sytuacji korzysta z pomocy księgowego. Czasem bowiem nie ma czasu na rozwiązywanie samodzielnie tego rodzaju działań, a księgowy wykona na pewno dobrze.