Jakim sposobem założyć swoją działalność gospodarczą?

Dla wielkiej ilości osób własna firma staje się spełnieniem pragnień i ambicji oraz symbolem wolności zawodowej. Założenie swojej działalności gospodarczej, wbrew ogólnej opinii, nie jest kwestią skomplikowaną. Jak wygląda proces rejestracji firmy? Należy pamiętać o kilku sprawach.

Pieniądze na podatek

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Obecnie założyć firmę można w rzeczywistości już w trakcie jednego dnia. Jak to uczynić? Na początku powinno się w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy przynieść wniosek CEIDG-1. Można również otworzyć działalność przez net, ale w tym wypadku niezbędne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Można zaznaczyć, że zakładanie działalności gospodarczej jest zupełnie za darmo.

Po złożeniu wniosku, Urząd przesyła dane do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, podlegająca bezpośrednio Ministrowi Gospodarki), która dokonuje rejestracji działalności, a także przesyła informację o tym do US oraz ZUS-u. Sami też musimy się we właściwym według miejsca zamieszkania oddziale ZUS-u stawić w czasie tygodnia od dnia założenia firmy, aby dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako osoby ubezpieczonej. Oczywistością jest też, by po tym regularnie i terminowo spłacać wszelkiego typu składki za siebie samych oraz za naszych pracowników. W przypadku spóźnień, trzeba będzie niestety zapłacić odsetki zus za zwłokę.

Kolejnym krokiem jest przesłanie przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego o nadanie numeru REGON oraz do Urzędu Skarbowego z notatką o wybranej przez nas formie opodatkowania. Przedsiębiorca ma do wybrania kilka możliwości opodatkowania, wśród których najpopularniejsza jest forma, w której opłaca on podatek wyliczony na podstawie skali podatkowej. Te progi podatkowe wynoszą obecnie odpowiednio 18 procent oraz 32 % .https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-progi-podatkowea która zakłada swoją firmę zobowiązana jest także do założenia konta w banku (nie musi być jedynie firmowym, może być połączony z prywatnym). Można też zakupić firmową pieczątkę – nie jest to obowiązkowe, ale jest to spore ułatwienie podczas codziennej pracy, np. przy ręcznym wystawianiu faktur albo wizytach w urzędzie. Przed założeniem firmy należy się także upewnić, czy w przypadku naszej firmy nie będą konieczne specjalistyczne koncesje albo zezwolenia.