Długotrwały proces sądowy oraz postępowanie komornicze a może błyskawiczna sprzedaż wierzytelności? Jakie rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Jeżeli pożyczyliśmy komuś środki finansowe, wówczas często pojawia się tzw. „paradoks pożyczającego”. To nam jest niestosownie prosić o zwrot należności. W wypadku, gdy kwota nie jest znacząca, nie posiadamy problemu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na pożyczkę wielkich pieniędzy, a osoba, jaka je wzięła nie spieszy się z ich oddaniem, wówczas mamy spore kłopoty. Co zrobić w takiej sytuacji? W jaki sposób odzyskać kwotę?

kredyt

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzime sądy pracują powoli. W wypadku skierowania sprawy do sądu, musimy liczyć się z tym, że środki odzyskamy po kilku latach. Dodatkowo tak długi czas jest korzystny dla naszego dłużnika. Może on bowiem zataić posiadany majątek. Dom nagle może stać się własnością syna, auto narzeczonej, a dobrze prosperująca firma może zostać przepisana na ojca. Kiedy zależy nam na czasie, trzeba pomyśleć o sprzedaży wierzytelności. W efekcie szybciej odzyskamy płynność finansową. Sprzedaż wierzytelności sprawia, że unikniemy wielu niemiłych sytuacji (czy sprzedaż należności kosztuje?). Dodatkowo, nie zapominajmy o tym, iż sprzedaż wierzytelności wiąże się z wizytą w skarbówce]. Tam będziemy musieli upewnić się, jak rozliczyć zakończoną właśnie transakcję. Zwróćmy dokładnie uwagę na wszystkie aspekty i podejmijmy dobrą decyzję.

Dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy bliskim? Po pierwsze tam, gdzie zaczynają się interesy, tam kończą się sentymenty. Ile razy musieliśmy prosić o zwrot należności, a wierzyciel wcale się ku temu nie kwapił? Nawet, jeżeli jesteśmy kogoś na 100% pewni, nigdy nie wiemy, w jaki sposób ta osoba zachowa się po pożyczce. Możemy komuś ufać, ale powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Nie pozbawiajmy się ostatnich oszczędności, bo nigdy możemy ich nie odzyskać. I wówczas nie będziemy mieli ani pieniędzy ani przyjaciela. Brzmi nieprawdopodobnie? Niestety, takie sytuacje zdarzają się bardzo często.

kredyt hipoteczny

Autor: nickname
Źródło: nickname

Jeżeli nie stać nas na opłacenie adwokata, kosztów sądowych oraz innych wydatków, wówczas musimy postawić na sprzedaż wierzytelności. Pamiętajmy jednak o tym, że firmy windykacyjne nie kupują wszystkich wierzytelności. One również muszą zarabiać, więc najpierw ich pracownicy sprawdzają niezwykle dokładnie, czy uda im się odzyskać należność. Jeżeli stwierdzą, że nie, wtedy sprzedaż wierzytelności nie dojdzie do skutku. Cynicy są przekonani, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu i to tylko wtedy, kiedy stoimy obok, gdyż zawsze można nas wyciąć. Mają sporo racji, ponieważ nie da się poznać nikogo na 100 procent. W przyjaźni skupiajmy się raczej na wymianie doświadczeń, rozmowach i odnajdywaniu siebie samych. Sprawy finansowe zostawmy ekonomistom.

Te informacje pochłonęły Cię bez reszty? Jeśli tak jest, to przeczytaj więcej (https://traple.pl/obszary-prawa/it/) danych na pozostałych stronach – odnajdziesz je, klikając w odsyłacz znajdujący się poniżej.

Dzięki temu unikniemy wielu kłopotliwych rozczarowań i nie będziemy musieli się zajmować windykacją długów lub sprzedażą wierzytelności.