Czy numizmatyka to zamiłowanie dla każdego oraz z jakiego powodu czasem nie warto lokować w monety kolekcjonerskie?

Numizmaty więc monety i wyroby monetopodobne są doskonałą lokatą majątku. Przede wszystkim jeśli wyprodukowane są ze srebra lub złota. Jest to doskonałe zabezpieczenie oszczędności w cennym kruszcu, który posiada także wartości mennicze oraz dowolnego roku może zyskiwać na wartości.

owoce

Autor: ShishirS
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety nie zawsze tak bywa. Niedawno przez nasz kraj przetoczyła się widowiskowa spekulacyjna bańka w historii numizmatyki krajowej. Małe nakłady kolekcjonerskich monet NBP oraz niewielka rywalizacja na rynku i niezwykle olbrzymie zainteresowanie, podniosły ceny monet na niezwykle duże poziomy. ludzie stali w długich ogonkach przed oddziałami NBP, aby nabyć monety przede wszystkim te monety z serii Zwierzęta Świata.

Czy masz chęć zgłębić rozważany problem od innej strony? Nic prostszego – po prostu kliknij ten link, ponieważ więcej zobaczysz w artykule (http://bscav.eu/realizacja-webinarow/).

Pod takimi oddziałami czekali także handlarze, którzy odkupowali od ludzi monety ze znaczną przebitką, ale i tak zarabiali na tym niezwykle wiele pieniędzy. W najwyższym stopniu upragnione były srebrne monety. W górę poszły również ceny emisji ze złotego kruszcu.

Tak jak każda bańka spekulacyjna także ona załamała się na szczycie. NBP niezwykle zwiększył nakłady kolejnych emisji a spekulanci pouciekali z rynku. Duża ilość kolekcjonerów wchodzących na rynek na górce spekulacji przekonało się, że nikt nie chce kupić zbiorów nawet za emisyjną opłatę. Niezwykle ciekawym hobby jest numizmatyka wycena wszystkich zbiorów odbywa się za darmo przez znawców. Mennica Polska wytwarza kolekcjonerskie monety na bardzo wysokim poziomie. Jednak kolekcjonowanie starych banknotów i monet to zajęcie dla wytrawnych znawców a przede wszystkim dla osób, które nie liczą na bardzo prędki zysk. Monety jest to oficjalnie środek płatniczy. Wartość wybita na monecie jest zazwyczaj niższa niż wartość monety.

Medale z kolei przypominają bardzo monety, ale nie posiadają wybitej wartości na awersie lub rewersie. Nie stanowią także oficjalnych środków płatniczych. Interesującym przypadkiem jest krugerrand nie posiadający przypisanej wartości na stemplu, ale jest oficjalnym środkiem płatniczym w RPA.